Uwaga! Od sierpnia 2017 forum jest w trybie tylko do odczytu.

Dlaczego? Dlatego, że społeczność TYPO3 przeniosła się na slack'a i stackoverflow:
  • Przeczytaj artykuł wprowadzający do slacka, w którym dowiesz gdzie i jak się zarejestrować.
  • Jeżeli masz pytania odnośnie Polskiej Społeczności TYPO3 zapraszamy na kanał slack'a #community-pl. Rozmawiamy tam w języku polskim.
  • Pytania dotyczące samego TYPO3 zadawaj po angielsku na stackoverflow oznaczając je tagiem "typo3". Następnie posługując się linkiem do tego pytania postaraj się zachęcić ludzi z kanału slack'a #typo3-cms lub bardziej pasujących kanałów tematycznych, żeby na nie odpowiedzieli.
  • Możesz też oczywiście zadawać pytania na slacku bez zakładania wątków na stackoverflow, ale wówczas wiedza ta nie jest indeksowana przez googla i część osób nie będzie chciała Ci z tego powodu pomagać.
  • Dla części osób dzielących się wiedzą ważne jest też budowanie reputacji na stackoverflow. Jest to kolejny powód dla którego powinieneś zadawać pytania na stackoverflow by zwiększyć swoje szanse na znalezienie odpowiedzi. Pamiętaj, żeby oceniać odpowiedzi!
Tematy bez nowych odpowiedzi

www.typo3job.com

Autor Wiadomość
Napisane: 29.01.2008 [15:01]
Piotrb
Twórca tematu
Taki mały projekcik z wykorzystaniem typo3 i YAML, Zrobiony z gotowca przygotowanego przez t3net.de. Jego zadaniem jest (ma być ?) pokazanie, że typo3 nie jest takie straszne, że są rozwiązania ułatwiające początkującym życie z tym cms.
Chcę w nim zamieszczać (instalować) ciekawe extensions, by móc pokaćać różne sposoby konfiguracji. Jęsli ktoś jest chętny do pomocy to zapraszam. W zakładce Forum pozwoliłem sobie zamieścić link do forum.typo3swiat.pl.

TYPO3JOB.COM
Narty.pl
Napisane: 31.01.2008 [09:27]
kss
Opis i demonstracja rozszerzeń to fajny i trafiony pomysł. Obyś dodawał ich więcej, a opisy były obszerniejsze.

Nie mogę się jednak zgodzić z rozpoczętą przez Ciebie akcją przekonywania, że TYPO3 jest proste. To nie jest prawda icon_smile.gif

Oczywiście, że możesz dostarczyć userowi jakąś przygotowaną instalację TYPO3, która będzie przypominała systemy portalowe (linkownia, plikowania, newsy, forum, parę layoutów, itp). W takim sensie TYPO3 dla dewelopera rzeczywiście może być proste, bo cała konfiguracja tak przygotowanego systemu może sprowadzić się do edycji constants. To jednak nie zmienia faktu, że TYPO3 dalej jest skomplikowane, o czym deweloper przekona się chcąc zrobić cokolwiek POZA dostarczoną mu wstępną konfigurację i funkcjonalność.

Można obalać mit, że TYPO3 jest trudny dla edytora, bo odpowiednio uproszczony backend jest naprawdę intuicyjny, prosty i przyjazny, ale przekonywanie, że TYPO3 jest proste dla dewelopera może, wg mnie, tylko zaszkodzić początkującym i samemu odbiorowi TYPO3. Całkiem możliwa jest bowiem sytuacja, że pojawi się spora liczba „początkujących

=======================================
t33k
Napisane: 31.01.2008 [09:56]
Piotrb
Twórca tematu
kss napisał/a

Opis i demonstracja rozszerzeń to fajny i trafiony pomysł. Obyś dodawał ich więcej, a opisy były obszerniejsze.

Nie mogę się jednak zgodzić z rozpoczętą przez Ciebie akcją przekonywania, że TYPO3 jest proste. To nie jest prawda icon_smile.gif

Oczywiście, że możesz dostarczyć userowi jakąś przygotowaną instalację TYPO3, która będzie przypominała systemy portalowe (linkownia, plikowania, newsy, forum, parę layoutów, itp). W takim sensie TYPO3 dla dewelopera rzeczywiście może być proste, bo cała konfiguracja tak przygotowanego systemu może sprowadzić się do edycji constants. To jednak nie zmienia faktu, że TYPO3 dalej jest skomplikowane, o czym deweloper przekona się chcąc zrobić cokolwiek POZA dostarczoną mu wstępną konfigurację i funkcjonalność.

Można obalać mit, że TYPO3 jest trudny dla edytora, bo odpowiednio uproszczony backend jest naprawdę intuicyjny, prosty i przyjazny, ale przekonywanie, że TYPO3 jest proste dla dewelopera może, wg mnie, tylko zaszkodzić początkującym i samemu odbiorowi TYPO3. Całkiem możliwa jest bowiem sytuacja, że pojawi się spora liczba „początkujących

TYPO3JOB.COM
Narty.pl
Napisane: 31.01.2008 [21:14]
Bartek
Inicjatywa godna pochwalenia. Każda solidna próba popularyzacji TYPO3 w Polsce to wspaniala sprawa. Sam chciałem taką inicjatywę podjąć, jednak ostatni mój projekt nad ktorym slencze ciagle pokazal jak malo jeszcze na temat TYPO3 wiem. A wydawalo sie zupelnie co innego.

Narazie to forum naprawde pomaga mi w pracy. Zycze Tobie by starczylo zapalu i sil na to by realizowac solidnie projekt w taki sposob by mozna bylo tam znalezc co jakis czas cos ciekawego.

Ze swojej strony moge dostarczyc materialy z niemieckojezyczneg wydawnictwa t3n. Jezeli jestes zainteresowany i podjemiesz sie tlumaczen to chetnie materialy dostarcze

Pozdrawiam
evm
Napisane: 01.02.2008 [15:53]
Piotrb
Twórca tematu
Bartek napisał/a

Inicjatywa godna pochwalenia. Każda solidna próba popularyzacji TYPO3 w Polsce to wspaniala sprawa. Sam chciałem taką inicjatywę podjąć, jednak ostatni mój projekt nad ktorym slencze ciagle pokazal jak malo jeszcze na temat TYPO3 wiem. A wydawalo sie zupelnie co innego.

Narazie to forum naprawde pomaga mi w pracy. Zycze Tobie by starczylo zapalu i sil na to by realizowac solidnie projekt w taki sposob by mozna bylo tam znalezc co jakis czas cos ciekawego.

Ze swojej strony moge dostarczyc materialy z niemieckojezyczneg wydawnictwa t3n. Jezeli jestes zainteresowany i podjemiesz sie tlumaczen to chetnie materialy dostarcze

Pozdrawiam
evm

Niestety nie znam niemieckiego, w gre wchodzi angielski i francuski.
Zapału to pewnie wystarczy, gorzej może być z czasem.

TYPO3JOB.COM
Narty.pl
Napisane: 02.02.2008 [17:32]
kss
Piotrb napisał/a

Chyba sie nie zrozumieliśmy, może mało precyzyjnie sformułowałem swoje myśli. Przez sformułowanie "proste" miałem na myśli fakt, że postawienie osoby która ma pierwszy kontakt z typo3 przed gołą instalacją powoduje w 90% momentalnie zniechęcenie. Sam to przerabiałem. Gdyby nie fakt, że musiałem zrobić stronę na typo3, to pewnie postąpił bym jak owe 90%.
Zgodzisz się z stwierdzeniem, że dobra metoda nauki jest podglądanie gotowego rozwiązania - i w ten sposób chciałem określić ową prostotę.
Oczywiście, że typo3 to nie phpNuke i nie mambo i aby cokolwiek w nim zrobić trzeba włożyć w to sporo wysiłku.
Wg mnie gotowce typu YAML (jest jeszcze chyba kilka innych podobnych "gotowców") pomagają w nauce, i więcej z nich korzyści dla początkujących niż strat.

Co do odpowiedzi na "tak zwane dziwne pytania" pojawiające sie na forum, to wraz z wzrostem popularności danego produktu zwiększa się ilość tego typu pytań. Na to nie ma rady.

Mama nadzieję, że będę miał czas na częstsze pojawianie się na forum, ostatnie miesiące miałem bardzo ciężkie, zmiany w pracy, sprawy rodzinne spowodowały że praktycznie przez 3 miesiące "zawiesiłem" prawie wszelką działalność internetową.

Teraz trochę sie wyjaśniło icon_smile.gif Chcesz pomóc początkującym w szybkim zrozumieniu podstaw TYPO3 - super. No ale to w żaden sposób nie zmienia faktu, że TYPO3 jest skomplikowany. Pomożesz im zrozumieć logikę drzewa, podstaw TypoScript, rozróżniania na TS szablonu, strony, użytkownika, nadpisywania wartości TS w rozszerzeniach szablonów itp., ale to tylko czubek góry lodowej, bo... TYPO3 jest skomplikowany... więc zdanie z www.typo3job.com:

Chcemy obalić, utrwalany nawet przez wikipedię, mit o skomplkowaniu [...] TYPO3

jest trochę mylące, bo jeżeli obalisz mit o skomplikowaniu to wyjdzie, że TYPO3 jest proste, a tak chyba nie jest, prawda? icon_wink.gif

=======================================
t33k
Napisane: 19.05.2009 [10:52]
dpacholczyk
admin

Jeste? tu: Porady TYPO3

Coś chyba kodowanie Ci gdzie nie gdzie pada icon_razz.gif

Certified Level 2 TYPO3 Night Crew Member.

http://typo3blog.pl