Uwaga! Od sierpnia 2017 forum jest w trybie tylko do odczytu.

Dlaczego? Dlatego, że społeczność TYPO3 przeniosła się na slack'a i stackoverflow:
  • Przeczytaj artykuł wprowadzający do slacka, w którym dowiesz gdzie i jak się zarejestrować.
  • Jeżeli masz pytania odnośnie Polskiej Społeczności TYPO3 zapraszamy na kanał slack'a #community-pl. Rozmawiamy tam w języku polskim.
  • Pytania dotyczące samego TYPO3 zadawaj po angielsku na stackoverflow oznaczając je tagiem "typo3". Następnie posługując się linkiem do tego pytania postaraj się zachęcić ludzi z kanału slack'a #typo3-cms lub bardziej pasujących kanałów tematycznych, żeby na nie odpowiedzieli.
  • Możesz też oczywiście zadawać pytania na slacku bez zakładania wątków na stackoverflow, ale wówczas wiedza ta nie jest indeksowana przez googla i część osób nie będzie chciała Ci z tego powodu pomagać.
  • Dla części osób dzielących się wiedzą ważne jest też budowanie reputacji na stackoverflow. Jest to kolejny powód dla którego powinieneś zadawać pytania na stackoverflow by zwiększyć swoje szanse na znalezienie odpowiedzi. Pamiętaj, żeby oceniać odpowiedzi!
Tematy bez nowych odpowiedzi

Reprezentacja oferty co wybrać?


Autor Wiadomość
Napisane: 20.01.2013 [20:32]
tomekkk
Twórca tematu
zarejestrowany: 20.01.2013
Posty: 1
Witam, jestem nowym użytkownikiem i od pół roku zajmuje się typo3, zostałem poproszony o stworzenie czegoś na kształt sklepu internetowego tylko że bez możliwości zakupuicon_lol.gif czyli reprezentowanie oferty w internecie.
Pracowałem nad sklepem multishop i potrzebuje rady czy jest jakaś wtyczka/rozszerzenie
które udostępniało by frontend dla użytkownika dodawanie produktu i kategorii tak jak jest to w multishop
czy muszę ręcznie "okroić" kod multishop-u do tych funkcjonalności które są mi potrzebne (trochę znam się na programowaniu ;p)
Proszę o poradę
Napisane: 20.01.2013 [21:07]
mushroomhead
zarejestrowany: 25.11.2009
Posty: 51
Zdecydowanie dopasuj multishop do swoich potrzeb. Tak będzie najszybciej. Dokumentacja multishopa nie jest zbyt szczegółowa, ale w razie problemów maja dobre wsparcie na swoim forum.