Uwaga! Od sierpnia 2017 forum jest w trybie tylko do odczytu.

Dlaczego? Dlatego, że społeczność TYPO3 przeniosła się na slack'a i stackoverflow:
  • Przeczytaj artykuł wprowadzający do slacka, w którym dowiesz gdzie i jak się zarejestrować.
  • Jeżeli masz pytania odnośnie Polskiej Społeczności TYPO3 zapraszamy na kanał slack'a #community-pl. Rozmawiamy tam w języku polskim.
  • Pytania dotyczące samego TYPO3 zadawaj po angielsku na stackoverflow oznaczając je tagiem "typo3". Następnie posługując się linkiem do tego pytania postaraj się zachęcić ludzi z kanału slack'a #typo3-cms lub bardziej pasujących kanałów tematycznych, żeby na nie odpowiedzieli.
  • Możesz też oczywiście zadawać pytania na slacku bez zakładania wątków na stackoverflow, ale wówczas wiedza ta nie jest indeksowana przez googla i część osób nie będzie chciała Ci z tego powodu pomagać.
  • Dla części osób dzielących się wiedzą ważne jest też budowanie reputacji na stackoverflow. Jest to kolejny powód dla którego powinieneś zadawać pytania na stackoverflow by zwiększyć swoje szanse na znalezienie odpowiedzi. Pamiętaj, żeby oceniać odpowiedzi!
Forum » TYPO3 » Ogólne
Tematy bez nowych odpowiedzi

ImageMagic 6.7.x i ciemne obrazy

Autor Wiadomość
Napisane: 02.06.2012 [18:25]
Imp
Twórca tematu
Witam

Napotkałem pewien problem z ImageMagic, (wersja dostępna na hostingu - Linuxpl.com, to dokładnie 6.7.6-5).

Problem polega na tym, że obrazy obrabiane prze IM, np zwykłe skalowanie są dożo ciemniejsze niż oryginał.

moja konfiguracja:

ImageMagick enabled: 1
ImageMagick path: /usr/local/bin/ (6.7.6-5)
ImageMagick path/LZW: /usr/local/bin/ (6.7.6-5)
Version 5/GraphicsMagick flag: im6
GDLib enabled: 1
GDLib using PNG: 1
IM5 effects enabled: 0 (Blurring/Sharpening with IM 5+)
Freetype DPI: 96 (Should be 96 for Freetype 2)
Mask invert: 1 (Should be set for some IM versions approx. 5.4+)

Wszystkie testy wykonują się prawidłowo, poza pierwszym, gdzie generowane obrazki Jezusa są ciemniejsze od oryginałów.

Poszperałem trochę i znalazłem info o tym, że problemem może być sam IM, gdzie od pewnej wersji > 6.7 coś się zmieniło jeśli chodzi o domyślną przestrzeń kolorów, z RGB na sRGB.

Poszperałem trochę w pliku class.t3lib_stdgraphic.php
i zmieniłem tam trzy linijki gdzie występuje:
PHP
$this->cmds['jpg'] = $this->cmds['jpeg'] = '-colorspace RGB -sharpen 50 -quality ' . $this->jpegQuality;

$this->cmds['jpg'] = $this->cmds['jpeg'] = '-colorspace RGB -quality' . $this->jpegQuality;

$this->cmds['jpg'] = $this->cmds['jpeg'] = '-colorspace RGB -quality' . intval($gfxConf['jpg_quality']) . $this->v5_sharpen(10);

na:
PHP
$this->cmds['jpg'] = $this->cmds['jpeg'] = '-colorspace sRGB -sharpen 50 -quality ' . $this->jpegQuality;

$this->cmds['jpg'] = $this->cmds['jpeg'] = '-colorspace sRGB -quality' . $this->jpegQuality;

$this->cmds['jpg'] = $this->cmds['jpeg'] = '-colorspace sRGB -quality' . intval($gfxConf['jpg_quality']) . $this->v5_sharpen(10);

(RGB zamieniłem na sRGB). Po tej zmianie wszystko operacje na jpg IM wykonuje poprawnie.

To ma krótkie nogi bo podczas update wszytko poleci w kosmos.
W jaki sposób te zmiany mogę wpisać do localconf.php, jaka jest składnia przy takich operacjach?
Czy ktoś spotkał ten problem z IM?

IMP

[Ten temat był edytowany 1 razy. Ostatnio 02.06.2012 o 18:41.]
Napisane: 02.06.2012 [20:06]
kss

Bug jest znany:
http://forge.typo3.org/issues/36597

A jedynym w miarę ładnym rozwiązaniem byłaby podmiana metody/metod tej klasy wykorzystując xclassing.

=======================================
t33k
Napisane: 02.06.2012 [21:52]
Imp
Twórca tematu
Dzięki.