Uwaga! Od sierpnia 2017 forum jest w trybie tylko do odczytu.

Dlaczego? Dlatego, że społeczność TYPO3 przeniosła się na slack'a i stackoverflow:
  • Przeczytaj artykuł wprowadzający do slacka, w którym dowiesz gdzie i jak się zarejestrować.
  • Jeżeli masz pytania odnośnie Polskiej Społeczności TYPO3 zapraszamy na kanał slack'a #community-pl. Rozmawiamy tam w języku polskim.
  • Pytania dotyczące samego TYPO3 zadawaj po angielsku na stackoverflow oznaczając je tagiem "typo3". Następnie posługując się linkiem do tego pytania postaraj się zachęcić ludzi z kanału slack'a #typo3-cms lub bardziej pasujących kanałów tematycznych, żeby na nie odpowiedzieli.
  • Możesz też oczywiście zadawać pytania na slacku bez zakładania wątków na stackoverflow, ale wówczas wiedza ta nie jest indeksowana przez googla i część osób nie będzie chciała Ci z tego powodu pomagać.
  • Dla części osób dzielących się wiedzą ważne jest też budowanie reputacji na stackoverflow. Jest to kolejny powód dla którego powinieneś zadawać pytania na stackoverflow by zwiększyć swoje szanse na znalezienie odpowiedzi. Pamiętaj, żeby oceniać odpowiedzi!
Forum » TYPO3 » Menu
Tematy bez nowych odpowiedzi

Podstrona wyświetlana w divie

Autor Wiadomość
Napisane: 15.10.2011 [01:36]
Maximus
Twórca tematu
Mam problem, nad którym siedzę już 5 godzin i nie potrafię nigdzie znaleźć, jak to zrobić...
Stworzyłem stronę, w której mam tylko główne menu. Na poszczególnych podstronach mogę albo stworzyć dowolną zawartość, albo dodaję tam FCE dwukolumnowy. W lewej kolumnie mogę dodać inny FCE, który jest po prostu obiektem TypoScript i generuje mi menu podstron dla tej podstrony.
Screen:
imageshack.us/photo/my-images/62/przykladn.png/
O co chodzi. Np. podstrona "Start" używa tego FCE o nazwie "dwie kolumny". W lewej kolumnie dodałem FCE o nazwie "podmenu", który generuje mi podmenu z podstron strony "Start" - jak widać, działa poprawnie. Chciałbym móc kliknąć w dowolną podstronę, i żeby mi się wyświetliła w prawej kolumnie. Domyślnie wyświetla się po prostu w contencie strony, czyli zamiast całego FCE, a ja bym chciał, żeby to podmenu "pozostało widoczne", natomiast sama treść podstrony otwarła się w divie będącym prawą kolumną...
Czyli chciałbym coś takiego: imageshack.us/photo/my-images/249/przyklad2.png/
Nie patrzcie na to, że po lewej jest archiwum, załóżmy, że jest to submenu, i po prawej wyświetla się strona wybrana w tym submenu. Jak to prosto zrobić? Głowa mnie już boli od całego Typo... tu wszystko jest takie przekombinowane, a z drugiej strony - można wygenerować dowolną treść, i dlatego chcę przy tym pozostać.
Nadmienię, że używam TemplaVoila.

Proszę o pomoc... ja już wysiadłem.
Napisane: 15.10.2011 [03:00]
Maximus
Twórca tematu
Udało mi się zrobić to, co chcę, przy pomocy referencji - może nie najprościej, jak można, ale działa. Jest prostszy sposób? Póki co, przez referencję załączam sobie menu na każdej podstronie.
Napisane: 15.10.2011 [11:43]
biesior
admin
Cześć Maximus, witaj na forum.

Niepotrzebnie się trudzisz z wstawianiem FCE oczywiście jest to możliwe, ale mocno niewygodne.

standardowe rozwiązanie:

Stwórz dwa szablony HTML (mogą być obsłużone przez jedną DataStructure) jedną z układem dwukolumnowym - potraktuj go jako szablon ogólny dla wszystkich stron. Drugi szablon jednokolumnowy - taki jak teraz używasz do wstawiania FCE, nazwij go Szablon bez nawigacji.

W tym ogólnym szablonie do lewej kolumny zmapuj pole typu Ścieżka obiektu TypoScript, gdzie parametrem będzie nazwa Twojego menu np. lib.mojeMenu - zapewne masz to już gotowe na potrzeby FCE.

Prawdopodobnie będziesz chciał też inny layout na stronę główną, wówczas stwórz 3-ci szablon "Strona główna", ten być może sensowniej będzie oprzeć na odrębnej strukturze.

We właściwościach strony głównej ustaw "Szablon ogólny" (albo "Strona główna"icon_wink.gif natomiast dla podstron ustaw ogólny. Później jeśli będzie potrzeba użycia szablonu bez nawigacji na poszczególnych podstronach będziesz mógł wybrać ten pusty.

TYPO3 Certified Integrator | TYPO3 Społeczność Polska

prv: ['] waiting for the miracle, for the miracle to come
Napisane: 15.10.2011 [14:48]
Maximus
Twórca tematu
Dzięki! Super. Jak widzę, Typo sprawia spoooro nerwów, szczególnie, jak ktoś ma tak mało cierpliwości, jak ja; ale jeśli ktoś dobrze wytłumaczy tematykę - to zaczyna być fascynujące. Twój sposób działa rewelacyjnie i jest banalnie prosty icon_smile.gif Sam bym na to nie wpadł.